Quantcast
Channel: media – Parezja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 185

Repolonizacja mediów? Solorz się ucieszy

$
0
0

Pomysł, aby zagraniczny kapitał mógł posiadać maksymalnie 30% udziałów w danym medium w Polsce, nie jest taki idealny jak się wydaje. O ile radio i prasa jest rzeczywiście w dużej mierze w rękach zagranicznych, to w przypadku telewizji jedynym, który musiałby oddawać udziały, byłoby amerykańskie Discovery.

Pomysł o ograniczeniu udziału zagranicznego kapitału jest na razie tylko spekulacją medialną, bo formalnie żaden projekt ustawy nie został jeszcze złożony. Moje słowa nie są więc krytyką rządu PiS, ale krytyką samego pomysłu w aspekcie teoretycznym. Osobiście uważam, że przede wszystkim powinniśmy się skupić na dekoncentracji mediów, a kwestia udziału kapitału zagranicznego nie powinna być podejmowana pochopnie. Bo nie o to chodzi, żeby Amerykanie sprzedali Michnikowi czy Solorzowi udziały w TVN, a Niemcy w prasie regionalnej. Celem powinien być większy pluralizm ideowy, światopoglądowy.

Ograniczenie udziału zagranicznego kapitału dotknęłoby wiele tytułów prasowych i stacji radiowych. Co nie znaczy, że zmiana właścicieli byłaby zmianą na lepsze, bo Gazeta Wyborcza czy tygodnik Polityka ma przecież (formalnie) polskiego właściciela.

O ile jednak w sferze prasy i radia udział zagranicznego kapitału w Polsce jest duża lub bardzo duży, to jednak w telewizji wygląda to (formalnie) całkiem inaczej. Nie możemy brać pod uwagę stacji nadających wyłącznie w przekazie satelitarnym, albo w kablówkach, bo one nie muszą mieć polskiej koncesji, żeby nadawać i często nadawcy decydują się na np. czeską albo brytyjską, ze względu na prostsze procedury. Ewentualna „repolonizacja” telewizji będzie więc dotyczyć tylko Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jak obecnie wygląda własność stacji tam nadających?

Jedynymi stacjami, które musiałyby zmienić większościowego właściciela, aby kontynuować nadawanie w obecnej formie byłyby: TVN, TVN7, TTV i Metro TV. Pierwsze 3 stacje należą do Grupy TVN, której właścicielem jest obecnie amerykański koncern Scripps. Wkrótce ma zostać wykupiony przez również amerykańskie Discovery. Czwarta stacja jest obecnie własnością po części Agory, po części wspomnianego Discovery. Jednak amerykański koncern ogłosił, że odkupuje resztę udziałów i stanie się tym samym samodzielnym właścicielem stacji Metro.

Co mogłoby się stać w przypadku wprowadzenia ograniczenia 30% udziałów zagranicznego kapitału także dla telewizji? Amerykańskie Discovery musiałoby komuś odsprzedać większościowe udziały w swoich 4 stacjach naziemnych. A największymi środkami dysponują biznesmeni kojarzeni z obozem lewicowo-liberalnym. Może więc Zygmunt Solorz miałby nie 4, ale 8 stacji. A może Zbigniew Benbenek i jego ZPR (też mający obecnie 4 stacje w NTC) postanowiłby poszerzyć swoje imperium o kolejną telewizję. Może Agora postanowiłaby jednak odkupić udziały w Metro TV, które właśnie sprzedała. Istnieje też możliwość, że te 4 stacje chciałyby odkupić jakieś spółki skarbu państwa. W takim przypadku, niezależnie od tego czy premierem byłaby Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, czy Robert Biedroń, rząd miałby zdecydowaną przewagę na rynku telewizyjnym. Czy takiego pluralizmu oczekujemy?

Artykuł Repolonizacja mediów? Solorz się ucieszy pochodzi z serwisu Parezja.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 185

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra